Media o nas

Dzieci ze wsi rozwijają pasje w „Promyku Dnia” [21.08.10]

Mają utrudniony dostęp do edukacji, profilaktyki zdrowotnej czy internetu. Dzieci z terenów wiejskich - bo o nich mowa - często angażowane są w prace rolne i nie mają czasu na rozwijanie swoich pasji. Taką szansę dają dzieciom świetlice środowiskowe „Promyk Dnia”. Dzieci z 50 świetlic spotkały się w Strzelnie na wielkim "Słonecznym Zlocie".

Nie dla wszystkich wakacje to czas wypoczynku - dzieci z obszarów wiejskich nie zawsze wyjeżdżają na kolonie i obozy, bo pomagają rodzinie w gospodarstwie. Jak wynika z badań, przeprowadzonych przez Instytut Medycyny Wsi, niemal wszystkie dzieci w wieku od 11 do 14 lat angażowane są w prace rolne. - Muszą bardzo dużo czasu poświęcać na pomoc przy gospodarstwie: w pracach domowych, polowych. Ale dzieci są bardzo zdolne – mówi Małgorzata Kowalska kierownik świetlicy „Promyk Dnia” w Kałkowie.

 

Dzieci z obszarów wiejskich mają też trudniejszy dostęp do edukacji, profilaktyki zdrowotnej czy nowoczesnych środków komunikacji. - Są w naszym kraju takie miejsca, gdzie bieda aż piszczy. I to można spotkać już 50 kilometrów od Warszawy. Tam nie ma mowy o internecie, tam nie ma mowy o posiłku takim, jak się należy, więc te dzieci trzeba otoczyć opieką - uświadamia Marek Hołubicki z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Chrześcijańskich Organizacji Wiejskich.

 

A opieką, dzieci z terenów wiejskich, otoczono w 53 świetlicach w całym kraju. „Promyk Dnia” to miejsce, gdzie spotykają się najmłodsi. Pomocą służą im także trochę starsi koledzy. - Nauczam dzieci śpiewu bo to jest - jak myślę- to, co mi najlepiej wychodzi. Dzięki temu sam się uczę, widzę co robić, żeby uczyły się efektywniej - uważa Paweł Nietupski z Rudki.

 

Dzieci, oprócz zajęć z muzyki mają również zajęcia teatralne i artystyczne. Uzyskują też pomoc w lekcjach i nawiązują przyjaźnie.

 

Dzieci ze świetlic z całej Polski spotkały się dziś na wspólnym pikniku. Były konkursy, odrobina rywalizacji i popisy na scenie. Akcję wspierają także gwiazdy - w tym roku zaproszono Jasia Melę, zdobywcę dwóch biegunów.

 

Marta Jastrzębska

 

[źródło: TVP Bydgoszcz]