Media o nas

III Słoneczny Zlot – Słowianie [01.09.10]

W piątek 20 sierpnia dzieci i młodzież ze świetlic środowiskowych „Promyk dnia” z Sokołowa, Brańska, Hajnówki i Rudki wyruszyły na coroczny Słoneczny Zlot świetlic Promyk dnia, który w tym roku odbył się w przepięknym i zabytkowym Strzelnie nad jeziorem Gopło. Już po raz trzeci dzieci ze świetlic środowiskowych „Promyk dnia” z całej Polski miały możliwość spotkać się w swoim gronie, poznać ciekawych ludzi i zaprezentować swoją świetlicę.
W tym roku temat przewodni zlotu dotyczył Słowian oraz początków naszej państwowości. Spotkanie odbywało się na terenie stadionu gdzie odbywały się wszystkie atrakcje.
Dzieci z naszych świetlic już od dłuższego czasu przygotowywały się do tego spotkania gdyż brały udział w dwóch konkursach. W pierwszym miały za zadanie zaprezentować region z którego pochodzą, natomiast w drugim należało przygotować opracowanie dotyczące wiedzy o jednym z plemion słowiańskich zamieszkującym dzisiejsze ziemie polskie.

Oprócz prezentacji i konkursów dzieci brały udział w rajdzie samochodowym, który polegał na zbudowaniu przez grupy pojazdu z przygotowanej tektury, pomalowaniu go oraz zaprezentowaniu przed publicznością. Dopiero wtedy można było przystąpić do rajdu. Jednak dzieci nie skupiały się głównie na rywalizacji a na współpracy dlatego wyścigi były świetną zabawą w której nie było przegranych a każdy z uczestników otrzymał złoty medal.

Jednocześnie dla chętnych dzieci przeprowadzony został kurs pierwszej pomocy w którym jeden z podopiecznych świetlicy z Sokołowa został wyróżniony i został ratownikiem zlotu.
W godzinach popołudniowych odbyło się spotkanie na które dzieci czekały z niecierpliwością. Gościem specjalnym był Janek Mela- prezes fundacji Poza horyzontem, najmłodszy i jednocześnie jedyny niepełnosprawny w historii zdobywca bieguna północnego i bieguna południowego. Na wielu z nich opowieść Janka zrobiła bardzo duże wrażenie. Nie jednemu ze słuchaczy popłynęły łzy. Dzieci miały również możliwość rozmowy i zadania kilku pytań, a potem oczywiście był czas na pamiątkowe zdjęcia i autografy.

Zakończeniem dnia była uroczysta gala, którą poprowadzili: aktor filmowy i teatralny Daniel Wieleba oraz aktor i wokalista Maciej Jachowski. Podczas tej części spotkania zostały przyznane wyróżnienia i nagrody za udział w konkursach. I tak wyróżnienia w obu konkursach otrzymała świetlica z Sokołowa, natomiast drugie miejsce w konkursie promującym swój region oraz Pierwsze z wiedzy o Słowianach otrzymała świetlica w Rudce, która przygotowała dwa spektakle teatralne.

Organizatorem przedsięwzięcia było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Chrześcijańskich Organizacji Wiejskich Promyk Dnia z dyrektorem biura programu Agnieszką Strzałkowską.