Media o nas

Podsumowanie lata w świetlicach [25.08.10]

Dobiegają końca wakacje, czas na podsumowanie i podzielenie się wrażeniami jakich dostarczyły one dzieciom i młodzieży ze świetlic środowiskowych prowadzonych przez Caritas Diecezji Ełckiej na terenie miasta. Tegoroczna oferta przygotowana przez wychowawców obejmowała szeroki wachlarz zajęć kierowanych do różnych grup wiekowych. Każdy z podopiecznych mógł odnaleźć w niej coś dla siebie, i tak dla najmłodszych przygotowanozabawy z chustami zarówno w świetlicy jak i na świeżym powietrzu.

Mogli oni również przyłączyć się do zabawy pod nazwą Mapa skarbów, w której to głównie starsi odnaleźli świetną zabawę. Przygotowali plan wybranej przez siebie części miasta i tam ukryli skarb, którego szukały dzieci z innej świetlicy. Wypracowano nowe niestandardowe oznaczenia charakterystycznych miejsc naszego miasta, często żartobliwe, a czasem przerażające, nawet bardziej niż to co opisywały. W taki sposób opisano przejścia przez jezdnię, tam gdzie doszło do wypadków z udziałem dzieci i młodzieży. Niewątpliwie to doświadczenie pobudziło wyobraźnię uczestników zabawy.

Topografia i bezpieczeństwo to nie wszystko czego nauczyły się dzieci podczas lata. Kiedy żar z nieba lał się niemiłosiernie i nie dało się wytrzymać na słońcu, w cieniu świetlicy można było poznać japońskie zabawy z papierem – orgiami. Po tych zajęciach pozostało wiele prac dwa łabędzie złożone z 380 elementów, wiele okolicznościowych kart zdobionych papierowymi elementami oraz papierowe kwiatki.

Oprócz wrażeń czysto edukacyjnych było też wiele estetycznych. Takich dostarczył pokaz mody niekonwencjonalnej. Modelki, bo to głównie dziewczynom spodobał się ten pomysł, ubrane były w kreacje od słynnych świetlicowych projektantów, wykonane z gazet, folii czyli jednym słowem śmieciosztuka. Podążając za potrzebami dzieci pozwolono im rozwinąć kreatywne myślenie i choć początkowo pomysł nie wzbudził emocji to w miarę realizacji pojawiło się mnóstwo zwolenniczek.

W czasie wakacji wyjeżdżaliśmy. Były to podróże dalsze i bliższe. Wszyscy uczestnicy spotkań wakacyjnych w świetlicach mięli okazję wspólnie wybrać się na przejażdżkę kolejką wąskotorową. Oprócz dzieci z Ełku w wyprawie brały udział dzieci z Orłowa ze świetlicy Promyk Dnia, jaka tam istnieje od roku. Dzięki tej wyprawie podopieczni mieli okazję do poznania się, integracji i oczywiście świetnej zabawy jakiej dostarczają nam okolice. W Sypitkach tam dokąd, zabrała nas „ciuchcia” podczas pikniku dzieci rozegrały mecz w piłkę nożną oraz siatkową. Do zintegrowania i lepszego poznania się uczestników posłużyła chusta Klanzy. Większość dzieci nie znała tego narzędzia zabawy, który łączy wrażenia wzrokowe, dotykowe i ruch, wprowadzając radosny nastrój i odprężenie, dostarcza wielu wrażeń uczestnikom zabaw, wprowadza tajemniczą atmosferę, a przy tym pobudza wyobraźnię i wyzwala pozytywne emocje.

Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie nasi sponsorzy. W tym roku wakacyjny wypoczynek wsparli:

Urząd Miasta w Ełku poprzez grant na letni wypoczynek dzieci i młodzieży w mieście „Poszukiwacze skarbów”.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ełku podstawiając dzieciom dodatkowy wagonik kolejki wąskotorowej, dzięki czemu z przejażdżki mogło skorzystać 30 osób więcej.

Radio 5 Ełk, nasz patron medialny, za pośrednictwem którego udało się pozyskać od anonimowego darczyńcy komputer do Centrum Młodzieżowego „Quo vadis”.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy chcą pozostać anonimowi, a przez całe lato wspierali działania świetlic słodyczami, maskotkami, kiełbaskami, a także tym, co bardzo ważne w pracy instytucji charytatywnych - wpierali nas uśmiechem i dobrym słowem. Dziękujemy tym, którzy podarowali nam dobrą zabawę.

Dzieci, młodzież i wychowawcy świetlic Caritas Diecezji Ełckiej.

 

[źródło: Caritas Diecezji Ełckiej]