Aktualności

VI Słoneczny Zlot Świetlic Środowiskowych „Promyk Dnia”

Z Zawiszą Czarnym i Księżną Daisy w Wałbrzychu

21 – 25 sierpnia 2013 r.

 

 

Od wielu miesięcy sieć Świetlic Środowiskowych „Promyk Dnia” przygotowywała się do rywalizacji w konkursach i wielkiej bitwie na Słonecznym Zlocie w Wałbrzychu.

Reprezentanci ponad 20 świetlic w liczbie 250 osób spotkali się w otoczeniu tajemniczego zamku Książ aby nie tylko poznać jego historię i tajemnice ale aktywnie  rywalizować w konkursach wiedzy o historii księżnej Daisy i tradycji rycerskiej. Konkursy były dwustopniowe. 1 stopień to test ( w każdym teście startowało 26 zawodników). Najlepszych 5 znalazło się w finale, który odbył się po południu w czwartek 22 sierpnia w Sali Balowej Zamku Książ.. Finalistom bardzo pomogła wiedza, którą nabyli podczas porannej lekcji multimedialnej opowiadającej nie tylko o księżnej Daisy ale o różnych tradycjach z dziejów rycerstwa i szlachty wziętych oraz wiadomości uzyskane podczas zwiedzania zamku. Finałowa rywalizacja była bardzo zacięta.

 

 

 

Najbardziej oczekiwanym dniem był piątek 23 sierpnia i wielka bitwa. Dzień rozpoczęły dzieci spacerem po zamkowej Palmiarni, co bardzo dobrze wpłynęło na ich przed bitewny nastrój.  Same zresztą przekonały się, że aby przystąpić do bitwy trzeba przejść wiele ćwiczeń, które wymagały nie tylko koncentracji ale również włożyć w nie dużo wysiłku fizycznego. Ogromną zasługę we właściwym przygotowaniu rycerzy do walnej bitwy ma Janek Bełżycki, które, jak zwykle niezawodny, przyjechał na kilka godzin z Warszawy aby dać swój wkład w kolejny już Słoneczny Zlot. Dzieciaki, jak zwykle, były zachwycone jego propozycjami i sposobem przeprowadzenia ćwiczeń.

 

Przez cały czas przygotowaniom powadzonym przez Janka bacznie przyglądali się rycerze Śląskiej Roty Najemnej pod dowództwem rycerza Macieja wraz ze swoimi damami, którzy  zaprezentowali różne możliwości walk używając m.in. mieczy, toporów i oszczepów.

 

Wreszcie ok. godz.16.00 rycerze podzieleni na dwie armie stanęli naprzeciwko siebie. Damy rycerzy zajęły miejsca na balkonie i okrzykami zagrzewały swoich rycerzy do walki. Mocno w niebo popłynęła prastara pieśń polskiego rycerstwa , Bogurodzica i wojska ruszyły do walki.

 

Bitwa była bardzo zacięta. Trzykrotnie następował odwrót jednej to drugiej armii. Szala zwycięstwa przechylała się na jedną bądź drugą stronę. Niesposób było wyłonić zdecydowanego zwycięzcę. Wreszcie gry połamano już wszystkie tarcze (na szczęście ze styropianu) i większość mieczy ( z otuliny), bitwa zastała przerwana. Uznano bitwę za nierozstrzygniętą i okrzykami Chwała, Chwała, Chwała oddano pokłon obu armiom. Rozpoczęła się wspólna cukierkowa biesiada sponsorowana przez zakłady cukiernicze Śnieżka ze Świebodzic.

 

Zaraz  po bitwie, zapytałem dziewczynkę – rycerza z  twarzą w pąsach po bitewnych emocjach i garścią cukierków w ręku: Kto wygrał? Rozejrzała się niespokojnie i szepnęła mi do ucha Nie wiem. Ale chyba Niemcy.

Warto dodać, że w przerwach bitwy, podczas strategicznych odwrotów, rycerze Śląskiej Roty Najemnej zainscenizowali kilka pojedynków, w których zwycięzcą był rycerz Maciej odtwarzający w tym przypadku postać Zawiszy Czarnego.

Dyskusja  bitwie pomiędzy jej uczestnikami trwała do późnych godzin wieczornych.

 

Rywalizację świetlicową zakończyły wieczorem konkursy: pięknego czytania i najlepiej przygotowany spektakl.

Sobota 24 sierpnia to Wielka Gala, ogłoszenie wyników, rywalizacji, wręczenie pierścieni Rycerza Promyka Dnia i medalionów  Damy Promyka Dnia, niespodzianki, występy artystyczne. Wielka Galę zaszczycił swoją obecnością Zastępca Prezydenta Miasta Wałbrzych p. Zygmunt Nowaczyk.

 

W rywalizacji konkursowej wszyscy byli zwycięstwami, najlepsi otrzymali nagrody i wyróżnienia.

Rewelacją Gali był Zespół Pieśni i Tańca Zawidzaki, który wykonał dwie suity:kaszubską i łowicką. Ten znakomity Zespół miesiąc wcześniej odniósł wielki sukces na festiwalu w Hiszpanii zdobywając pierwsze miejsce w 3 kategoriach. Trzeba też podkreślić, że zawodnicy świetlicy z Zawidza znakomicie przygotowani do konkursów i osiągnęli w nich znakomite wyniki.

 

Należy dodać, że w trakcie Zlotu przeprowadzono również szkolenie w zakresie ratownictwa przedmedycznego. Prowadzącymi byli wyszkoleni wcześniej Lokalni Liderzy Szklenia, którzy pod czujnym okiem dr. Romana Skowrońskiego dyrektora medycznego programu „Promykowy Ratownik” , przeszkolili kilkadziesiąt osób. Były również nagrody i wyróżnienia dla młodych ratowników.

 

Punktem kulminacyjnym Wielkiej Gali było wręczenie Złotych Promyków dla szczególnie zasłużonych w rozwoju i działaniu naszych świetlic.

 

Złote Promyki 2013 otrzymali m.in.:

 

- p. Justyna Czarnoba - Menedżer Komunikacji Korporacyjnej i CSR w GSK – za szczególną oddanie, opiekę i bieżące wsparcie działalności świetlic środowiskowych „Promyk Dnia”. Swoim zainteresowaniem, zrozumieniem i inicjatywą walnie przyczyniła się do osiągnięcia wielu sukcesów naszych świetlic;

 

- Miasto Wałbrzych – za szczególną pomoc logistyczną w organizacji i przebiegu VI Słonecznego Zlotu oraz honorowy patronat Prezydenta Miasta Wałbrzycha nad naszym Zlotem. Dzięki zaangażowaniu pracowników Urzędu Miasta i wolontariuszy mogliśmy zrealizować cały scenariusz Zlotu.

 

- p. Zbigniew Prażmowski – dyrektor Teatru Lalki i Aktora za inspirację zorganizowania VI Zlotu w Wałbrzychu. Dzięki zaproszeniu Pana Dyrektora złożonemu na zakończenie V Zlotu w Broku, znaleźliśmy się w Wałbrzychu, Jego bezinteresowna pomoc w bieżących pracach przygotowujących imprezę była bezcenna.

 

Spotkanie w wałbrzyskim amfiteatrze zakończył spektakl Teatru Laki i Aktora „U rodziny”, który dzieciakom bardzo się podobał a jego satyryczny charakter wzbudzał co chwilę śmiech na widowni.

W niedzielę po Mszy świętej i dokładnym sprzątaniu zadowoleni i w doskonałych humorach uczestnicy Zlotu rozjechali się do domu, niektórzy z nich (Podlasie) mieli przed sobą ponad 12 godzin podróży.

 

 

VI Słoneczny Zlot już za nami. Był on zdecydowanie największym i najbogatszym programowo Zlotem w siedmioletniej historii naszych świetlic. Jego bogaty program został zrealizowany w 100%, a pomoc okazana przez samorząd, wolontariat Wałbrzycha i wolontariuszy GSK i OSChOW oraz weteranów z Warszawy. okazała się bezcenna i walnie przyczyniła się do osiągniętego przez organizatorów sukcesu. Ogromnym wsparciem dla organizatorów było różnego rodzaju wsparcie okazane przez partnerów, spośród których szczególnie wyróżnić należy: SKOK Wołomin, Zamek Książ, Stadninę Koni Książ, Fundację im. Księżnej Daisy, Uzdrowisko Szczawno-Jedlina, Zakłady Cukiernice „Śnieżka”, PUP „Budexpol” Sierpc.

 

Jak zwykle nie zawiódł główny sponsor GlaxoSmithKline, której misją jest poprawiać jakość życia ludzi dając im możliwość osiągać więcej, czuć się lepiej i żyć dłużej”

Miła niespodzianką były liczne prezenty zafundowane dzieciakom przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

 

To był naprawdę „siwy dym”. Wszystkim i każdemu dziękujemy, a Promykowym Rycerzom życzymy realizacji zasad rycerskich w codziennym życiu. Oby świecili przykładem i zdobywali jak najwięcej naśladowców.

 

Marek Hołubicki

Sprawca całego zamieszania