Aktualności

Bezpieczeństwo i Ekologia – V Słoneczny Zlot – Brok

W ostatni weekend sierpnia br. Nadbużański Ośrodek Edukacji (NOE) w Brok nad Bugiem (woj. mazowieckie) zamienił się w gigantyczny piknik dziecięcy z grą terenową i wystawami ekologicznymi w tle. Gośćmi specjalnymi byli: Daniel Wieleba – aktor, prezenter i Zbigniew Prażmowski - dyrektor Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha. Hasłem tegorocznego zlotu było „Bezpieczeństwo i Ekologia”.

Na V już Zlot, organizowany przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Chrześcijańskich Organizacji Wiejskich, przyjechało ponad 200 dzieci i młodzieży wraz z opiekunami z placówek „Promyka Dnia” z całej Polski.

Słoneczny Zlot to unikalna okazja do zintegrowania środowiska podopiecznych świetlic środowiskowych „Promyk Dnia”, rozproszonych po całym kraju – powiedział Marek Hołubicki, Prezes OSChOW - "Staramy się także, by miał on walor edukacyjny". Tym razem dzieci miały okazję przygotować wystawę ekologiczną i jednocześnie wykazać się w grze terenowej, która dotyczyła także ekologii i bezpieczeństwa. Podczas Zlotu odbył się także konkurs drużynowy "Strażnicy pejzażu". Zadaniem każdej drużyny było przedstawienie w formie makiety lub plakatu swojej okolicy w sposób ekologiczno- artystyczny. Do dyspozycji były materiały naturalne, makulatura, farby, kleje opakowania po butelkach i jajkach. Nowością był fakt, że na wystawione prace mogły głosować same dzieci i ich opiekunowie. Były też głosy VIP. Zasadą podstawową, było, że nie można było oddać głosu na pracę własnej drużyny. Dzięki temu elementowi uczestnicy Zlotu uczyli się odpowiedzialności za podejmowane decyzje. I tak w konkursie:

I miejsce – notebook – zajęła świetlica z Bejsc (woj. świętokrzyskie)

II miejsce – drukarka - zajęła świetlica z Konradowa (woj. dolnośląskie)

III miejsce – głośniki - zajęła świetlica z Somianki (woj. mazowieckie)

Pozostałe zespoły otrzymały nagrody pocieszenia.

Goście specjalni: Daniel i Zbyszek poprowadzili dla dzieci i młodzieży warsztaty teatralno - lalkarskie.

Dodatkowym elementem tegorocznego Zlotu było przeprowadzone wcześniej szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Każda świetlica wydelegowała kilku podopiecznych, którzy przeszli profesjonalny kurs pierwszej pomocy przeprowadzony przez instruktorów z Akademii Medycznej z Gdańska. Każda z osób, która ukończyła ten kurs uzyskała tytuł „Słonecznego Ratownika” i będzie mogła nieść pomoc w razie potrzeby.

Zorganizowanie V Słonecznego Zlotu było możliwe dzięki wsparciu wielu instytucji i ludzi dobrej woli. Sponsorami są m.in. GlaxoSmithKline (GSK), Europejskie Konsorcjum Ubezpieczeniowe (EKU), Red Hat, Expert Team, oraz Stowarzyszenie „Społecznie Odpowiedzialni”. Patronat nad V Słonecznym Zlotem objęli: Tomasz Kołodziej – Prezes Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa, Jacek Kozłowski – Wojewoda Mazowiecki, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Główny Inspektorat Sanitarny, Agencja Rynku Rolnego oraz Państwowa Inspekcja Pracy.

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w V Słoneczny Zlot. Ich pomoc była nieoceniona.

Już wkrótce galeria zdjęć na naszej stronie z V Słonecznego Zlotu.

Biuro Programu Promyk Dnia